Природа
Барвисте село Савин розташоване на лівому березі річки Десна у південно-східній частині Козелецького району і, немов зелена стрічка, тягнеться уздовж міцного грунтового шляху, що веде з м. Остер Чернігівської області аж до с. Семиполки Броварського району Київської області.
НАШІ ВОДОЙМИ
Серед навколишніх сел наше село вирізняється порівняно великою кількістю різноманітних водойм, у т.ч. таких, яким присвоєно статус гідрологічної пам’ятки природи. Влітку вони дарують жадану свіжість, радують око, а води деяких з них здавна вважаються цілющими. Вони є справжньою знахідкою для рибалок, адже їх води сповнені риби.
оз. СТИБИН (має паралельні назви Кругле, Глибоке)
Розташоване на південному сході с. Савин (приблизно у 2 км від околиці).в неглибокій чашоподібній западині. Має округлу форму (220х200 м).. Загальна площа озера – 5,95 га. Глибина: найбільша глибина становить приблизно 18 м (раніше глибина була більшою за 20 м, але озеро з часом замулилося).
Статус місцевої гідрологічної пам’ятки природи присвоєно рішенням Чернігівського облвиконкому від 13.11.1966 року № 643; від 10.06.1972 року № 303; від 27.12.1984 року № 454; від 28.08.1989 року № 164. Перебуває у віданні Савинського старостату.
Озеро Стибин є досить загадковим. Так, походження його назви невідоме, але збереглася легенда про походження самого озера, яку можна віднести до розрядку космогонічних: “Якось нечиста сила вирвала величезний шмат замлі і утворила таким чином гору, а вірву заповнила водою”. Озеро, напевне, має метеоритне походження – в такому випадку легенда про т. зв. «нечисту силу» виглядає цілком правдиво.
Серед місцевих мешканців відоме як цілюще: вважається, що його вода сприяє загоєнню ран та лікуванню хвороб шкіри. Стибин є улюбленим місцем відпочинку мешканців та гостей нашого села: чиста прозора вода, пісчаний пляж, пологий спуск до води та розмаїття тінистих кущів та дерев по всьому периметру озера роблять його комфортним для купання.
Із західної сторони с. Савин на лісовій галявині (на огородженій території) розташоване о. Варяги
Координати: 50°49’45°N 30°54’33°E. Загальна площа озера: 5 га,озеро має овальну форму, багате на рибу і є чудовим місцем для вдалої рибалки. Перебуває у віданні Савинського старостату.
Паралельно вживається ще один різновид назви – Варги (можливо, це є наслідком спрощення при вимові слова – випадіння букви «я»). Обидві назви вживаються паралельно. Таку назву озеро одержало на згадку про стародавні поселення племен варягів, які тривалий час тут мешкали (під час пересування шляхом із варягів в греки).
На відстані 1,5 км. від с. Савин (біля с. Озерне) знаходиться ще одна відома гідрологічна пам’ятка природи о. Святе (загальна площа 70 га), яке входить до складу регіонального ландшафтного парку Межрічинський.
Згідно переказів, в давнину на місці о. Святого стояла церква, яка провалилася під землю, і на її місці утворилося озеро, яке невдовзі перетворилося на болото: на сьогодні озеро майже все заросло сфагновими сплавами, а чисте водне плесо залишилося лише в центральній частині.
СТАВКИ (“кружки”)
Поблизу села і в самому селі налічується більше десяти невеликих ставків (місцеві жителі називають їх «кружками»), що урізноманітнюють його природу: Гореваха, Марків (Охрімів), Пшонянкин, Сиваків, Грибів, Шпилякові кружки, Дубина, Сажалка, Баліковщина, Степурин, Море, Раківка, Мосіна долина, Узруб, Гайдук. Весною ці ставки мають досить води, а в літній період значно міліють, деякі і зовсім пересихають.
У 2018 р. силами активістів в селі було відновлено маленьке озерце (глибина 6 м), який став місцевим осередком риболовлі.
Досі збереглися назви невеликих озерець, що на даний час є пересохлими: Гайдук, Раківка, Калов (Колов)..На території району, підпорядкованого Савинській селищній раді є 1 болото, що має назву Куп’ятин.
НАШ ЛІС. ЗЕЛЕНІ НАСАДЖЕННЯ
Свіже повітря, насичене ароматами сосен та трав, затишок та захист від літньої спеки, безліч диких тварин – справжні багатства дарує нам розкішний ліс, що оточує село Савин.
Наш лісовий масив називається Кургани. За типом його можна віднести до мішаного лісу: хвойні дерева, що насичують повітря цілющими пахощами, ростуть поряд із листяними. Загальна площа лісу – 250 га. Щільним півкільцем опоясує він село з західної сторони і робить природу Савина привабливою та розкішною.
У стародавні часи, після уходу з цієї місцевості племен варягів, більша частина оточуючих лісів була винищена. Як наслідок цього рухомі піски, що займають значну територію між Савином та Євминкою, під час сильних вітрів часто засипали більш родючі ґрунти, озера і болота. Особливо великої шкоди завдали ці рухомі піски теперішній західній і північно-західній території, де в окремих місцях піску наносило 1-2 м, а іноді до 10-12 метрів, утворивши піщані горби, що їх місцеві жителі називають горами і курганами. Звідси походить і назва лісового масиву «Кургани».
Неподалік від села є й інші лісові масиви: Речинський гай, Ракита, Прибірочок, Нижников садок.
Своїми мальовничими краєвидами с. Савин завдячує не лише лісам, а й великій кількості декоративних зелених насаджень, а також садових дерев та кущів. Мшканцями села підтримується добра традиція висаджувати біля осель буйноцвіти: чорнобривці, жасмин, рожу – і п’янкі аромати сповнюють повітря з квітня по жовтень, а очі не взмозі осягнути буяння квітів.
РЕЛЬЄФ. ҐРУНТИ.
Поверхня нашого села рівнинна з невеликими підвищеннями в окремих місцях, що не перевищують 10 м над рівнем місцевості. Такі підвищення (утворені внаслідок переміщення мас рухомих пісків, на кшалт пустельних барханів) місцеві мешканці називають горами і дали кожній з них свою назву: Церковна, Матвійкина тощо.
Були ще дві т. зв гори, які, на жаль, зі слів селян, «розібрано на будівельні матеріали», і на згадку від них лишилися тільки назви – Саковичова та Лиса.
Північна, північно-східна частина села більш низькі
УРОЧИЩА (у знач. “западини”)
Територія Савинської сільради налічує численні урочища:
Столиця, Левада, Колов (Грузьке болото), Селище, Крутуха, Лозки, Гореваха, Лозка, Море, Хуторище, Гайдук, Уколки, Гнилище. Є також долини (Симеритова, Мосіна, Чубарова, Шпилєкова) і пасовиська (Гало, Раковка).
Переважаючими ґрунтами теріторії с. Савин, особливо на заході і північному заході, є виключно піщано-підзолисті. Грунти північної та північно-східної місцевості сіро-піщані, дерново-підзолисті. Такі ґрунти значно покращують за рахунок внесення гною, торфу, мінеральних добрив.