Екологічний проект “Чисте довкілля”
Як все починалося.
З 2018 року наша громада стала частиною українського екологічного руху. Ми теж хочемо зробити нашу планету чистою. До того ж з 1 січня 2018 р., згідно до внесеної правки до закону України “Про відходи”, кожен громадянин України зобов’язаний сортувати своє сміття – роздільне його збирання та подальша переробка корисні не лише для навколишнього середовища, а й для економіки країни.
Та будь-яка добра справа стає реальною лише у випадку, коли кожен почне власне з себе, і тому, завдяки ініціативі підприємців та за підтримки Савинської сільської ради, у нашому селі започатковано серйозний проект поводження з відходами – «Чисте довкілля».
Село Савин розташоване у дуже мальовничій місцевості, але насолоджуватися краєвидами останнім часом ставало все важче й важче: навколишній ліс, луки почали буквально загромаджуватися пластиковими пляшками, пакетами та іншими відходами жіттєдіяльності людини. До того ж, продукти розпаду сміття вільно потрапляли до ґрунту та місцевих водойм – це тим більше було прикро, бо одне з наших озер, озеро Стибин, споконвіку було відоме своїми цілющими властивостями. Стало зрозуміло, що, якщо не зупинити цей процес, то за кілька років на нас чекає справжня екологічна катастрофа.
Недостатньо просто прибрати сміття – треба викоренити саму причину його появи, людську недбалість. А у цій важкій справі на допомогу прийшла відома теорія «розбитих вікон» та світовий досвід подолання подібних проблем.
Ініціативи небайдужої групи активних людей замало, якщо немає підтримки громадськості, тому чи не найголовнішим (і не найтяжчим) виявилося переконати людей у тому, що ця земля навколо – наш спадок, який ми маємо передати неушкодженим нашим дітям та онукам. Врешті-решт, якщо спиратися на життєвий практицизм, у чистоті жити краще, чистота – запорука здоров’я (чисті вода, повітря, земля – це наслідок саме наших дій) , приємно ходити охайними вулицями й милуватися природою.
Сортування сміття – це досить простий процес, який можна впорядкувати, встановивши один з мобільних додатков, призначених для цього. Наприклад, додаток Сортуй від вітчизняних розробників.
«Як це працює». Наші результати.
В селі встановлено 11 пунктів роздільного збору сміття. Кожен пункт забезпечує розподіл сміття за такими категоріями:
- Полімерні матеріали
- Папір
- Скло
- Побутові харчові відходи.
Утилізацією абсолютно всіх зібраних відходів займається Козелецька районна компанія ТОВ «Еко-Сервіс-Козелець».
Вже сьогодні ми можемо відзначити першу важливу перемогу: за рік село навіть зовні змінилося. Охайні вулиці, відсутність розкиданого сміття (у т.ч. у зонах пунктів його збирання), нових т.зв. «міні-сміттєзвалищ» не з’явилося. З червня 2019 р. зменшено обсяг забруднення лісосмуг та полів на 50-60 куб. м. на місяць (саме такий об’єм сміття щомісяця вивозиться із села). Вдумайтесь, яка суттєва цифра для такої невеликої території, як наша! Помножте цей об’єм на 12 місяців і отримаєте приблизно 800 куб. м. сміття на рік! І так щороку! Якщо уявити можливе нанесення шкоди екології, то стає страшно від цього обсягу. Отже, підводячи підсумки, варто констатувати не просто користь, а й цінність запровадженого проекту.
На цій світлині добре видно, які чисті й доглянуті вулиці у нашому селі:
Звісно, складнощі є і зараз: постають деякі організаційні питання, відчутна проблема з самосвідомістю людей (деяких з них важко переконати в тому, що сплачувати 20 грн на місяць за чисте середовище і здоров’я наших дітей – це доцільне вкладення). Але зміни відбуваються: хоч і поступово, у людей вже починають, так би мовити, «відкриватися очі», здійснюється такий складний і такий необхідний процес переоцінювання цінностей – процес делікатний, і тому форсування подій в даному випадку лише б зашкодило.
Ми продовжуємо наполегливо працювати у заданому напрямку, адже пам’ятаємо: “У природи немає для нас ні нагород, ні покарань, у неї є лише наслідки”.
ПІДСУМКИ 2020 р.